powrót na stronę główną

Nasze boisko

Wolontariusze       

Zajęcia sportowe i warsztaty

Regulamin Biegu Niepodległości

Zagroda Albrechta w Swołowie

Kasztanka Piłsudskiego

Kasztanka Piłsudskiego

Finałem projektu "Biało-czerwoni NA START" realizowanego przez Stowarzyszenie "Refugium" oraz Szkołę Podstawową w Szczeglinie w ramach PO FIO był zorganizowany 11 listopada Bieg Niepodległości w Kościernicy, Szczeglinie i Węgorzewie. Zawodnicy, chociaż zmęczeni i zmoknięci, wracali dumni na metę niosąc biało-czerwoną chorągiewkę wręczaną im na półmetku biegu. Zwycięzcami Biegu byli:

I miejsce:

kategoria I:

Kościernica: Michał Kramek

Szczeglino: Paweł Pietras

Węgorzewo: Laura Puzio

kategoria II:

Kościernica: Dominik Wawrzeńczyk

Szczeglino: Wojciech Fąfara

Węgorzewo: Kamil Korman

II miejsce:

kategoria I:

Kościernica: Klaudia Wójcik

Szczeglino: Marcel Wołoszyński

Węgorzewo: Sebastian Rusinek

kategoria II:

Kościernica: Marcin Mundziel

Szczeglino: Mirosław Fudala

Węgorzewo: Paweł Dudek

III miejsce:

kategoria I:

Kościernica: Kacper Domowicz

Szczeglino: Katarzyna Fudala

Węgorzewo: Martyna Puzio

kategoria II:

Kościernica: Łukasz Hryniewicz

Szczeglino: Tomasz Grundkowski

Węgorzewo: Jakub Woźniak

Na zwycięzców czekały cenne nagrody. Do grupy wcześniej zgłoszonych zawodników spontanicznie dołączyło kilka osób, a wśród nich Burmistrz byłej kadencji pan Ryszard Wątroba, który wystartował w Biegu Niepodległości w Szczeglinie.

Po Biegu w montażu słowno-muzycznym wystąpił oddział żołnierzy w szarych mundurach i w rogatywkach – uczniowie Szkoły w Szczeglinie. W trakcie występu dzieci przy dźwiękach „Warszawianki” nadjechał konno Marszałek Józef Piłsudski, wygłaszając odezwę:

Wybiła godzina rozstrzygająca. Polska przestała być niewolnicą i sama chce stanowić o swoim losie, sama chce budować swą przyszłość, rzucając na szalę wypadków własną siłę oręża [...].

 

Mieszkańcy wszystkich miejscowości, gdzie zorganizowano uroczystości byli zachwyceni nie tylko występem dzieci i ich żołnierskimi rogatywkami, ale również profesjonalnym występem pana Edwarda Chwastka z Jacinek w roli Marszałka Piłsudskiego. Mieliśmy wszyscy wrażenie, jakby przemawiał do nas Piłsudski z portretu Wojciecha Kossaka. Natomiast najbardziej podobała się widzom, a zwłaszcza uczniom piękna kasztanka – laureatka wielu wyścigów. Nic dziwnego, że ten stale żywy polski symbol - Kasztanka Piłsudskiego opiewany był w piosenkach żołnierskich i poezji.

ZAPRASZAMY DO OBEJRZENIA FILMÓW: SPOTKANIE Z MARSZAŁKIEM: http://youtu.be/oQJvn-3ocNg PRZYBYLI UŁANI: http://youtu.be/hIeiMRQnhSQ

PRZECZYTAJ TEŻ WPIS NA BLOGU SOŁTYSA: http://aktywnewegorzewo.blogspot.com/2013/11/biao-czerwoni-na-start.html

PRZECZYTAJ TEŻ ARTYKUŁ W GOŚCIU NIEDZIELNYM: http://koszalin.gosc.pl/doc/1779522.Swietowali-i-biegali