powrót na stronę główną

powrót

Internetowy teatr na żywo

Uczniowie z ponad 200 szkół w całej Polsce po raz trzeci obejrzały internetową transmisję teatru na żywo. Tym razem była to "Opowieść wigilijna" Karola Dickensa w reżyserii Rafała Sisickiego wystawiona przez Płocki Teatr Dramatyczny. Ideą tego przedsięwzięcia jest umożliwienie dostępu do wydarzeń kulturalnych dla dzieci i młodzieży z terenów oddalonych od centrów kultury. Spektakle odbyły się też 29 października i 6 grudnia – wytypowane szkoły przez oddziały terenowe TVP widziały w internetowym teatrze sztukę wystawioną przez Teatr im. Słowackiego w Krakowie "Czarnoksiężnik z Krainy Oz" oraz "Przygody Sindbada Żeglarza" z Teatru Śląskiego z Katowic. Transmisje były kodowane, szkoły dostały linki i hasła dostępu, musiały też przeprowadzić weryfikację warunków technicznych wymaganych do poprawnego odbioru.

W województwie zachodniopomorskim jedną z czterech szkół uczestniczącą w tym projekcie jest Szkoła Podstawowa w Szczeglinie. 14 grudnia, po zalogowaniu się na stronie internetowej, uczniowie ujrzeli na ekranie budynek Płockiego Teatru Dramatycznego i zaproszenie do obejrzenia spektaklu. Z niecierpliwością wpatrywali się w ekran. O godz. 10:00 kurtyna podniosła się i już można było oglądać na żywo rozgrywającą się akcję sztuki teatralnej, nagrywaną przez ekipę telewizyjną za pomocą kilku kamer. W "Opowieści wigilijnej" zachwycała gra 40-osobowego zespołu aktorów. W głównej roli skąpca Ebenezera Scrooge’a wystąpił Szymon Cempura, pojawili się aktorzy znani z ról filmowych i serialowych, spektakl ubarwiły piosenki Pawła Dampca i Jacka Piskorza. Podczas antraktu, jak w prawdziwym teatrze, uczniowie wyszli na korytarz szkolny, aby porozmawiać o sztuce i coś przekąsić. Uczniom podobała się wzruszająca „Opowieść wigilijna”, która pokazuje jak wzajemna życzliwość i empatia potrafi zmieniać świat, a samotność i chciwość sprawia, że człowiek staje się nieszczęśliwy.

Uczniowie przenieśli się do Teatru im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku, bez względu na odległość 350 kilometrów. Projekt „Internetowy teatr na żywo dla szkół” to dostęp do ciekawych wydarzeń kulturalnych. Spektakle teatralne wzbogacają zajęcia szkolne, a szczególne zainteresowanie w oglądaniu gry profesjonalnych aktorów wykazują uczniowie z kółka teatralnego wraz z jego opiekunką.

SPEKTAKLE TEATRALNE

14 grudnia 2012 r. "Opowieść wigilijna"

20 lutego 2013 r. "Ania z Zielonego Wzgórza"