powrót na stronę główną

powrót

Adopcja statku
Klasa VII „adoptowała" Statek "Eleonora" – czyli uczestniczy w programie „Adopcja statku”, który został zainicjowany przez Cypryjską Izbę Żeglugową oraz Cypryjskie Stowarzyszenie Ochrony Środowiska Morskiego w 2006 r. Program rozszerzył się na Filipiny, Polskę, Indie, Grecję i Gruzję. Obecnie około 80 statków uczestniczy w programie, a ponad 20 statków bierze udział w polskim programie.
Uczniowie klasy VII korespondowali mailowo z załogą statku i śledzili jego morską trasę pod kierunkiem nauczyciela pana Mariusza Grzegorczyka. Mieliśmy też zaszczyt gościć kapitana statku „Eleonora” - to Kapitan Żeglugi Wielkiej Zbigniew Bojar-Fijałkowski. Na spotkaniu towarzyszył mu jego brat Kapitan Czesław Bojar-Fijałkowski.
Uczniowie zadawali pytania gościom, aby dowiedzieć się więcej o warunkach pracy i życia marynarzy na statkach morskich, o kwalifikacjach marynarzy oraz o nadal atrakcyjnej aurze marynarskiego fachu pomimo wkroczenia na statki technologii – komputerów, czujników, sensorów. Dreszczyk emocji wywoływały informacje o spotykanych olbrzymich meduzach, wielorybach czy o niebezpiecznych cyklonach. Nasi goście uzasadnili też dlaczego na statku punktualność i rzetelne wykonywanie obowiązków jest konieczne i jak drobne zaniedbania mogą nawet zagrozić życiu załogi. Barwne morskie opowieści poruszyły wyobraźnię uczniów, wielu z nich chciałoby zostać „wilkami morskimi”.