powrót na stronę główną

powrót

„Przystanek Kuźnia” w Węgorzewie Koszalińskim

Do Węgorzewa Koszalińskiego na I Plenerowe Spotkanie z Rzemiosłem i Sztuką Kowalską „Przystanek Kuźnia” przybyli mistrzowie kowalstwa z Koszalina, Warszawy, Sopotu, Gdańska i Poznania, a do mistrzów dołączył jeden z mieszkańców Węgorzewa jako adept sztuki kowalskiej. Gospodarzem oraz głównym organizatorem Pleneru był pan Aleksander Marcin Czernecki z Koszalina.

Dźwięk kutego żelaza rozchodził się po okolicy do późnego wieczora. Wspólną pracą kowali nawiązującą do początku roku szkolnego był misterny kałamarz z gęsim piórem, a zainteresowane osoby mogły samodzielnie wykuć drobne prace pod bystrym okiem mistrzów. Efektowne pokazy polskich mistrzów kowalstwa na Plenerze w Węgorzewie wprawiły w zachwyt nie tylko uczniów naszej szkoły, ale również gości przybyłych z okolicy.

Dodatkowymi atrakcjami były ciekawe postacie w średniowiecznych strojach, jak łucznicy i rycerze, można było spróbować podpłomyków upieczonych przez urodziwe białogłowy i obejrzeć wystawę prac plastycznych pt. „Kuźnia” wykonanych przez uczniów Szkoły w Szczeglinie. Uwieńczeniem tego fascynującego spotkania był rozświetlający wieczorne ciemności taniec z ogniem w wykonaniu grupy Fire Show z Koszalina.

Dziękujemy uczestnikom oraz osobom zaangażowanym w organizację tego przedsięwzięcia. Dziękujemy też rodzicom, którzy upiekli ciasta. Dochód z ich sprzedaży przeznaczono na zakup pomocy dydaktycznych dla naszej szkoły.

Zapraszamy do obejrzenia filmu https://www.youtube.com/watch?v=6rNlJixbKZI