powrót na stronę główną

powrót

   

 

 

 

Spotkanie z matematyką

Uczniowie Szkoły w Szczeglinie wzięli udział w niecodziennym spotkaniu z matematycznymi osobliwościami. Spotkanie przeprowadziła pani mgr Barbara Brzezińska - metodyk matematyki, twórczyni znanego domina matematycznego oraz serii matematycznych książeczek dla dzieci.

O atrakcyjną, oddziaływującą na wyobraźnię uczniów scenerię zadbała sama prowadząca - były to portrety sławnych matematyków, cytaty, matematyczne zagadki i rebusy oraz malownicze zamki zbudowane z brył geometrycznych wykonanych przez dzieci.

Spotkanie było okazją do podsumowania 4-etapowego Świetlicowego Konkursu Matematycznego polegającego na rozwiązywaniu zadań inspirujących do odkrywania twierdzeń matematycznych. Wykład pani Barbary Brzezińskiej angażował uczniów do samodzielnego myślenia oraz przybliżył im sylwetki sławnych matematyków, którzy dokonywali przełomowych odkryć często w wieku zbliżonym do wieku słuchaczy - uczniów naszej szkoły. Prelegentka pokazała, że nielubiane wzory matematyczne są niezbędnymi narzędziami dla
badacza otaczającego świata, podobnie jak skrzynka z narzędziami budowlanymi dla budowlańca czy z narzędziami krawieckimi dla krawca. Nawet piosenka zaśpiewana do słów A. Mickiewicza "Na co będą potrzebne - pytało pacholę - trójkąty, czworoboki, koła, parabole..." nawiązywała do tematyki dzisiejszego spotkania, zachęcając do "mierzenia świata".

Pani Barbara Brzezińska zaszczepiła uczniom swoją matematyczną pasję i przekonała ich, że "królowa nauk" jest rzeczywiście ważna i wszechobecna, chociaż nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę.