powrót na stronę główną

     

 

Bieg śladami niepodległości

11 listopada 2018 r. mieszkańcy okolicznych miejscowości, uczniowie oraz pracownicy szkoły zebrali się na boisku Szkoły w Szczeglinie, aby uczcić setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę po 123 latach zaborów oraz wziąć udział w Biegu Niepodległości. Organizowane wydarzenia zrealizowano w ramach projektu "Śladami niepodległości" dofinansowanego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.
Po wystąpieniu pocztu flagowego wspólnie odśpiewano hymn państwowy, a następnie uczniowie zaprezentowali historyczną wizualizację przedstawiającą rozbiory Polski, walki o niepodległość u boku Napoleona, powstanie listopadowe, powstanie stycznikowe, aby zakończyć najważniejszym wydarzeniem - odzyskaniem niepodległości przez Polskę w 1918 r. W prezentacji tej posługiwali się zmieniającą się mapą Polski, tabliczkami z datami ważniejszych wydarzeń z naszej historii, ilustrując wydarzenia historyczne pieśniami patriotycznymi i musztrą w wykonaniu "oddziału" uczniów w szarych mundurach i w rogatywkach. Podsumowaniem występu uczniów była wzruszająca pieśń "Myślimy o Polsce" w wykonaniu Hani Przydacz.
Następnie odbył się Bieg Niepodległości. Do grupy wcześniej zgłoszonych zawodników spontanicznie dołączyło kilka osób, a wśród nich również osoby idące oraz zwolennicy nordic walking - wystartowało łącznie 30 zawodników w dwóch kategoriach. Zadaniem biegaczy było pokonanie trasy 1918 metrów oraz powrót na metę z biało-czerwoną chorągiewką wręczaną na półmetku. Uroczystość została zakończona wręczeniem przez Zarząd Stowarzyszenia pucharów, nagród i dyplomów dla uczestników Biegu. Wszystkim zawodnikom gratulujemy patriotycznej postawy.
Narodowe Święto Niepodległości jest najważniejszym polskim świętem narodowym. Dzięki uroczystej oprawie naszego spotkania oraz Biegu Niepodległości mieliśmy okazję również w naszym małym środowisku godnie i wyjątkowo uczcić setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, wyrażając swoje przywiązanie do naszej Ojczyzny.

Zapraszamy do obejrzenia filmu: "Myślimy o Polsce" śpiewa Hania Przydacz