Okładka albumu wykonanego do konkursu przyrodniczego "Szkolne Ostoje Przyrody"
Autorzy tego albumu - Paweł Dudek, Maciej Fąferek, Joanna Białas, Magdalena Marut i Justyna Małecka zdobyli wyróżnienie za walory plastyczne pracy w konkursie przyrodniczym organizowanym przez Centrum Edukacji Nauczycieli w Koszalinie wspólnie z „Zieloną Arką” oraz CDiDN w Szczecinie.
W naszej Szkolnej Ostoi Przyrody mogliśmy przebywać w towarzystwie pięknych łabędzi:
Łabędź niemy (cygnus olor) - duży ptak wodny z rzędu blaszkodziobych, chroniony. Po osiągnięciu dojrzałości biało upierzony, zimuje u wybrzeży Morza Północnego. Gniazdo stanowi stos zbudowany z łodyg i mchu w okolicach bagiennych. Składa od 3 do 5 żółtawo-białych jaj, wysiaduje około 30 dni. Młode ptaki zaczynają latać po około 45 dniach.
Na
parkingu leśnym
Klasy IV, V i VI wybrały się na wycieczkę na parking leśny w towarzystwie wychowawczyń – pani Doroty Rabsztyn-Dudek i pani Ewy Słomowicz oraz księdza proboszcza Henryka Koski. W drodze na parking pokazaliśmy naszym kolegom i koleżankom wybrane przez nas jeziorko do obserwacji i pokazaliśmy na mapie, która droga tam prowadzi.
Na parkingu, po chwili odpoczynku, mieliśmy „zieloną lekcję” oraz plener malarski, które poprowadziła pani Dorota Rabsztyn-Dudek. Każdy przedstawił na swoim rysunku coś, co ładnego wypatrzył w lesie – np. drzewko, listek, roślinkę lub robaczka. Bawiliśmy się też w obrysowywanie cieni liści i „dokańczanie rysunków”, a później urządziliśmy happening pt. „Cienie drzew”. Ksiądz proboszcz dał nam w nagrodę pyszne chipsy.
Grzybobranie
Nasze lasy obfitują w wyborne grzyby. Grzybiarze z całej okolicy zjeżdżają się tu, by zażyć wspaniałej przygody grzybobrania. Mamy tu różnorodne szlachetne grzyby, jak np. rydze, borowiki, podgrzybki, kozaki, maślaki, kanie, kurki i inne. Trzeba jednak bardzo dobrze umieć rozpoznawać grzyby, żeby nie pomylić np. kani z muchomorem sromotnikowym.
Trzeba zbierać wyłącznie takie grzyby, o których wiemy, że nie są szkodliwe dla zdrowia! To nieprawda, że grzyby trujące nie są zjadane przez ślimaki lub nie robaczywieją . Ślimaki zjadają nawet śmiertelnie trujące owocniki muchomora sromotnikowego. Wiele grzybów jadalnych ma swoje sobowtóry wśród grzybów trujących. Stąd też często dochodzi do tragicznych pomyłek. Najważniejsze cechy, na które powinniśmy zwracać uwagę przy rozpoznawaniu grzybów są:
barwa blaszek lub rurek
barwa miąższu
zapach owocników
obecność pierścienia na trzonie owocnika
występowanie u nasady trzonu błoniastej pochwy lub jej brak
Zielone lekcje
W dniu 26 kwietnia 2002 roku wspólnie z kolegami klasy IV, V i VI oraz opiekunami – panią Dorotą Rabsztyn-Dudek, panią Ewą Słomowicz i księdzem proboszczem Henrykiem Koską wybraliśmy się na wycieczkę do lasu nad jezioro.
Tam odbyły się „zielone lekcje”, tzn. lekcje dotyczące
przyrody. Wspólnie szukaliśmy i opisywaliśmy robaki i zapisywaliśmy zakazy
obowiązujące w lesie. Później (z pomocą pana leśniczego) uroczyście
wkopaliśmy tablice informacyjne i posadziliśmy drzewka: olszę,
daglezję, jarząb szwedzki, jarząb pospolity, lipę i śliwę mirabelkę. Myśleliśmy,
że śliwa będzie rosła dla nas, żebyśmy mieli co jeść, jak przyjdziemy
znowu tutaj na wycieczkę, ale pan leśniczy powiedział, że to dla ptaszków,
żeby miały się czym odżywiać. Na zakończenie upiekliśmy kiełbaski w ognisku i pozbieraliśmy śmieci
do worków.
Sejmik
W dniu 22 kwietnia 2002 roku odbył się I Sejmik Ekologiczny w Iwięcinie. Posłami na Sejmik byli uczniowie ze szkół Gminy Sianów. Z naszej szkoły, jako delegaci wybrani byli uczniowie, biorący udział w konkursie przyrodniczym – Asia Białas, Magda Marut, Justyna Małecka i Paweł Dudek.
Przygotowaliśmy duży plakat pt. „Ziemia zagrożona!” oraz krótki referat na temat zagrożeń ziemi. Na Sejmiku wspólnie z innymi dziećmi ustaliliśmy, że w tym roku wszyscy uczniowie będą zajmowali się segregacją śmieci. Podpisana przez dzieci uchwała uroczyście została wręczona burmistrzowi Miasta i Gminy Sianów.
Opiekunem grupy konkursowej z ramienia szkoły była pani Dorota Rabsztyn-Dudek
Opiekunem terenowym był leśniczy Leśnictwa Szczeglino - pan Krzysztof Fąferek