powrót

Gry matematyczne

Prezentacja podstawowych zasad gry w szachy

Kolejnym zadaniem w projekcie „Matematyczny Hokus-Pokus” dofinansowanym przez fundację mBanku było wykonanie autorskich gier, które rozwijały umiejętności matematyczne – rachunkowe, geometryczne lub logiczne. Do ich przygotowania uczniowie wykorzystali przekazane materiały plastyczne.

Prace wykonane zostały formie gier planszowych, karcianych lub przestrzennych makiet, zawierały różnorodne zadania pozwalające na utrwalanie i poszerzanie wiedzy matematycznej. Powołane jury konkursowe miało trudności z wyłonieniem najlepszych gier, po burzliwej naradzie ustalono, że zwycięzcami konkursu w kategorii klas IV – VIII zostali:

I miejsce – Bartosz Warzecha, quiz „Matma w pigułce”,

II miejsce – Jakub Mrowiec, gra „Pora na liczenie.”,

III miejsce – Wiktoria Fudala, gra „Kolorowe działania”,

wyróżnienie – Adrian Maj, gra „Potęgi i pierwiastki”,

w kategorii klas „0” – III:

I miejsce – Filip Opioła, gra „Minionek wśród liczb”

II miejsce – Jan Dudek, gra „Skocznia narciarska”

III miejsce – Tomasz Dudek, gra „Matematyczna wyprawa wiewiórki”

Wszystkie prace były przemyślane i pomysłowe, estetycznie wykonane, a uczniowie chętnie doskonalili swoją matematyczną wiedzę podczas rozgrywek.

Każdy uczestnik konkursu omówił zasady obowiązujące graczy oraz zagadnienia, których można było nauczyć się podczas gry. Ze względu na obecną zdalną formę nauczania tylko część prezentacji gier odbywała się w szkole, natomiast większość uczniów przedstawiło je on-line z użyciem aplikacji Teams lub przesłało ich nagrania.

Konkurs zmotywował do współpracy całe rodziny, które angażowały się nie tylko w przygotowanie gier, ale również sprawdzanie umiejętności matematycznych podczas wspólnych rozgrywek.

Na zakończenie tego etapu projektu matematyk Pan Mirosław Mielczarski zaprezentował uczniom podstawowe zasady gry w szachy i przedstawił korzyści z gry w szachy, takie jak rozwijanie intelektu, kształcenie umiejętności planowania oraz analizy wstecznej - przydatnych przy rozwiązywaniu problemów biznesowych, poprawa pamięci i umiejętności koncentracji.

 

Zapraszamy do obejrzenia prezentacji Bartosza Warzechy, „Matma w pigułce”:  https://www.youtube.com/watch?v=F12uHo-Dido&feature=youtu.be

 

  

       

 

 

 

 

 

 

 

Projekt dofinansowany przez Fundację mBanku.