powrót

 

 

 

 

Lwowskie Spotkanie 2019

Tegoroczne 10-te Lwowskie Spotkanie organizowane w Szkole Podstawowej w Szczeglinie poświęcone było Towarzystwu Gimnastycznemu „Sokół”, które powstało we Lwowie w 1867 roku. Towarzystwo zajmowało się nie tylko rozwojem sprawności fizycznej członków, ale również propagowaniem idei niepodległościowych.

Do występów zostali zaangażowani prawie wszyscy uczniowie. Ich zadaniem było przedstawienie rozwijających się we Lwowie dyscyplin sportu takich jak piłka nożna, gimnastyka, szermierka, kulturystyka, koszykówka, narciarstwo, kolarstwo, lekkoatletyka. Wiceprezesem ówczesnego Towarzystwa był komediopisarz Aleksander Fredro, więc w programie znalazła się też scenka z „Zemsty” oraz żywiołowy taniec mazur.  Podczas prelekcji pana Mariusza Grzegorczyka widzowie dowiedzieli się o meczu piłki nożnej podczas II wojny światowej, na którym wygrali z wynikiem 4:1 reprezentanci sławnej drużyny Pogoń Lwów z drużyną okupanta.

Na zakończenie pan Piotr Kłobuch opowiedział historię swojego dziadka Jana Galicińskiego, który należał właśnie do Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”, później walczył na różnych frontach o niepodległość Polski. Pokazał starą fotografię swojego dziadka w mundurze Sokolnika, a następnie przedstawił obecną na widowni panią Wandę Kłobuch – córkę Sokolnika, czym ogromnie wzruszył zebranych.

Dziękujemy wszystkim zaangażowanym osobom za ogromny wkład pracy w przygotowanie spotkania, a Gminie Sianów i Radzie Rodziców dziękujemy za jego dofinansowanie.