powrót

Pamiątki z walizki

„Los porozrzucał ich po świecie, jak wiatr rozrzuca wokół liście.

Czasem gdzieś zabrzmi „Marsz lwowskich dzieci”, wspomnienia powrócą tak jakoś mgliście,

Okruchy wspomnień, chwile zadumy, chwile szczęśliwe, czas niezapomniany

To co zostaje na zawsze w sercu – kawałek życia w walizce schowany.”

 

Wiersz pani Izabeli Białas oraz walizka pełna pamiątek ze Lwowa stała się motywem przewodnim kolejnego, już piątego „Lwowskiego Spotkania” w Szkole Podstawowej w Szczeglinie. Wyjmowane z walizki pamiątki: krzyż harcerski, stara gazeta, zaproszenie na zabawę, bukiet kwiatów nawiązywały do przedstawionych przez uczniów patriotycznych wierszy i pieśni oraz ballady i żywiołowej polki.

Tegoroczne Spotkanie koncentrowało się na najmłodszych obrońcach Lwowa – Orlętach. Płk Wojciech Grobelski z Koszalińskiego Okręgu Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich przypomniał w przeprowadzonej prelekcji znane naszym uczniom postacie Antosia Petrykiewicza oraz Jurka Bitchana. Uczniowie zasłuchali się w opowieść pana pułkownika o bezgranicznym poświęceniu broniących miasta Orląt Lwowskich, a wystawa zbioru medali i odznaczeń wojskowych poruszyła ich wyobraźnię.

Kolorowe stroje występujących dzieci, dekoracja oraz poczęstunek  zostały sfinansowane z funduszy Gminy Sianów, natomiast członek TMLiKP-W pan Jan Adamczyk w dowód wdzięczności i uznania za corocznie organizowane „Lwowskie Spotkania” ufundował dla szkoły dużego formatu baner z herbem Lwowa.

 

Zapraszamy do obejrzenia filmów:

Ballada "Akrobata Mucha": http://youtu.be/KG_XNMDegLs

Polka - taniec: http://youtu.be/Pp8Y-Q4IQOA