powrót

22 listopada upływa kolejna rocznica wyzwolenia Lwowa i odznaczenia tego miasta orderem Virtuti Militari. Szkoła Podstawowa w Szczeglinie wraz ze Stowarzyszeniem Refugium zorganizowali z tej okazji kolejne Lwowskie Spotkanie. W spotkaniu wzięli udział członkowie Koszalińskiego Oddziału Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich, Wiceburmistrz Gminy i Miasta Sianów - pan Marcin Posmyk oraz rodzina śp. pana inż. Ryszarda Adla. Pan Ryszard Adel w 2010 r. był inicjatorem organizacji pierwszego Lwowskiego Spotkania w Szczeglinie, a znany był  i ceniony za swoje niezwykle barwne i ciekawe prelekcje o swoim ukochanym Lwowie.

Z zainteresowaniem wszyscy obejrzeli film udostępniony przez TV MAX z udziałem pana Ryszarda Adla. Następnie absolwentka naszej szkoły Natalia, wcielając się w mieszkankę Lwowa, przedstawiła przeżycia związane z wydarzeniami kulturalnymi przedwojennego Lwowa, a jej opowieść przeplotły występy uczniów - scenka z balu w kasynie szlacheckim, pełen lwowskiego humoru dialog lwowskich batiarów - Szczepka i Tońka oraz nastrojowe wiersze i piosenki.

Największe wzruszenie, szczególnie wśród uczniów szkoły, wzbudziła opowieść sekretarz Koszalińskiego Oddziału TMLiKP-W - pani dr Haliny Boguckiej o małej laleczce, która przebyła wraz z nią zsyłkę na Syberię - czas niewoli, głodu i walki o przetrwanie.

Na zakończenie Lwowskiego Spotkania uczniowie pożegnali gości piosenką "Tylko we Lwowie" i poczęstowali zamówionymi w sianowskiej piekarni lwowskimi buchtami nadziewanymi konfiturą z róży. Całość z zainteresowaniem obserwowała redaktor "Gościa Niedzielnego" - pani Karolina Pawłowska.

 

Zapraszamy do obejrzenia filmów ze spotkania na blogu sołtysa Węgorzewa - pana Piotra Kłobucha: http://aktywnewegorzewo.blogspot.com/2012/11/lalka-ze-lwowa.html