powrót na stronę główną

Patronat medialny nad projektem

objęło

 

Szkoła Podstawowa w Szczeglinie wraz ze Stowarzyszeniem Refugium realizuje projekt „Gość z Inari”.

 Projekt jest finansowany jest z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Priorytet IX Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach, Działanie 9.5 Oddolne inicjatywy lokalne na obszarach wiejskich.

 

Informacje o projekcie

 

Rozmowa z Uulem przez skype 

 

Spotkania z Myśliwym

 

Uula uwięziony

 

Prelekcja dla uczniów

 

Zadziwiająca wiedza

 

Spotkanie z Syreną

 

Jak zadziwić lapońskiego stwora?

 

"Gość z Inari" - najlepszym małym grantem w zachodniopomorskim

Jak zadziwić wiedzą?

W każdej klasie Szkoły w Szczeglinie w ramach realizowanego projektu przeprowadzane są warsztaty „Zadziwiająca wiedza”. Młodsi uczniowie badali co rozpuszcza się w wodzie, co najszybciej nasiąka wodą i wyprodukowali plastelinę ze składników naturalnych, poznali zagrożenia związane z niszczycielskim działaniem żywiołów, wykonali modele planet układu słonecznego i próbowali nawet wysłać model statku kosmicznego w kosmos. Starsi uczniowie osiągnęli zadziwiającą sprawność w układaniu figur geometrycznych z tangramów, wiedzę jak uchronić się przed wyładowaniami atmosferycznymi, a także wykonali chromatograf z filtra do kawy, uzyskując barwniki o różnych kolorach.
Aby zdobywać wiedzę również poza szkołą, uczniowie wyruszyli na wycieczki.  Uczniowie klas 0 – III pojechali do Radowa Małego na warsztaty edukacyjne “Dzieci wszechświata” na temat związku dzieci z wszechświatem i innymi ludźmi oraz warsztaty “Kuchnia – podróże ze smakiem”, na których dzieci poznały jak przyprawy zmieniły świat oraz miały okazję samodzielnie wykonać pierniki, upiec je, udekorować i delektować się nimi.

Starsi uczniowie udali się do Warszawy do Centrum Nauki Kopernik, aby tam poznawać prawa przyrody w doświadczeniach na interaktywnych wystawach. Odwiedzili też Muzeum Sportu i Turystyki, gdzie poznawali historię sportu olimpijskiego, a także spotkali się z dyrektor Centrum Edukacji Olimpijskiej, 3-krotną rekordzistką świata w biegu na 100 m przez płotki – panią Grażyną Rabsztyn, która wprawiła uczniów w zdumienie tym, że jej rekord od 33 lat do tej pory w Polsce jeszcze nie został pobity.

Następnym wyjazdem będzie wycieczka nad morze, gdzie spotkają postać z lapońskich bajek – Syrenę. Tak właśnie wszyscy przygotowujemy się na spotkania z lapońskim stworem - staalem, kiedy to uczniowie spróbują uwolnić swojego przyjaciela Uula z rąk staala.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Doświadczenia na warsztatach "Zadziwiająca wiedza", jakie odbywały się w szkole.

W Centrum Nauki Kopernik można było poznawać prawa przyrody poprzez samodzielne przeprowadzanie doświadczeń na interaktywnych wystawach.

W Muzeum Sportu można było poznać historię sportu olimpijskiego, zobaczyć sprzęt sportowy używany przez naszych olimpijczyków, a nawet spotkać wybitną płotkarkę panią Grażynę Rabsztyn.

Uczniowie klas 0 - III wzięli udział w warsztatach ,,Dzieci Wszechświata" oraz ,,Kuchnia - podróże ze smakiem".