powrót na stronę główną

Patronat medialny nad projektem

objęło

 

Szkoła Podstawowa w Szczeglinie wraz ze Stowarzyszeniem Refugium realizuje projekt „Gość z Inari”.

 Projekt jest finansowany jest z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Priorytet IX Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach, Działanie 9.5 Oddolne inicjatywy lokalne na obszarach wiejskich.

 

Informacje o projekcie

 

Rozmowa z Uulem przez skype 

 

Spotkania z Myśliwym

 

Uula uwięziony

 

Prelekcja dla uczniów

 

Zadziwiająca wiedza

 

Spotkanie z Syreną

 

Jak zadziwić lapońskiego stwora?

 

"Gość z Inari" - najlepszym małym grantem w zachodniopomorskim

Jak zadziwić lapońskiego stwora?

 

Posłuchajmy i zobaczmy:

 

- Piosenka "Cztery żywioły" zadziwiająca staala:

http://youtu.be/5KrLgzI9oXM

 

- Kołysanka Syreny usypiająca Olafa:

http://youtu.be/ilJTSRFKvfI

 

- Ludowy taniec lapoński:

http://youtu.be/S-UWEYZPIOc

 

Trudno zadowolić wiecznie głodnego lapońskiego stwora - staala i skłonić go, aby uwolnił naszego przyjaciela Uula z Inari. Dlatego odbyły się trzy spotkania ze staalem, na których uczniowie każdej klasy dwoili się i troili, aby pomóc swojemu przyjacielowi. Obserwowała ich wysiłki szeroka publiczność - mieszkańcy Szczeglina, Kościernicy i Węgorzewa.

Najpierw przedstawiły staalowi zadziwiające ciekawostki matematyczno-przyrodnicze oraz osiągnięcia nauki i techniki. Młodsi uczniowie zaprezentowali swoją wiedzę na temat właściwości wody i produkcji plasteliny, przedstawili zagrożenia związane z niszczycielskim działaniem żywiołów, wykonali doświadczenie erupcji wulkanu. Starsi uczniowie zaskoczyli staala swoją sprawnością w układaniu tangramów, umiejętnością tworzenia wielkich, mieniących się kolorami tęczy bańkami mydlanymi - sferycznych błon z wody wypełnionych powietrzem, a także wyjaśnieniem fascynującego zjawiska zorzy polarnej.

Następnie uczniowie starali się zaciekawić staala baśnią o chłopcu z dalekiej północy - Olafie, który w jednej chwili poznał tajemnice podwodnego świata dzięki znalezionej na brzegu morza czarodziejskiej piszczałce. Sprawiała ona, że każdy, kto na niej zagra, rozumie mowę zwierząt. Od tej pory wszystkie morskie istoty żyły w ciągłym strachu przed ludźmi. Uratowała je Syrena, usypiając swoim śpiewem Olafa, co pozwoliło mewom odebrać mu czarodziejską piszczałkę.

Staalo zachwycił się opowiedzianą baśnią, a lapoński ludowy taniec w wykonaniu uczniów z kółka tanecznego oczarował nie tylko staala, ale i wszystkich widzów. Taca przygotowanych przez uczniów z kółka kulinarnego smakołyków wprawiła go w doskonały humor i... nasz przyjaciel Uula uzyskał wolność !!!

Były to ostatnie działania projektu "Gość z Inari", dzięki któremu w ostatnich trzech miesiącach znacznie wzrosła aktywność edukacyjna uczniów naszej szkoły. Rozwijali swoje zainteresowania uczestnicząc w warsztatach i wycieczkach, poznając przy tym wiele zagadnień matematyczno-przyrodniczych i osiągnięć nauki i techniki.

Poprzez udział w realizowanym projekcie uczniowie doświadczyli potrzeby kształcenia się. Zauważyli, że wiedza może fascynować, daje możliwość wyboru, a społeczeństwo oparte na wiedzy może osiągnąć wysoki stopień rozwoju, tak jak w Finlandii, skąd pochodził bohater projektu - mały Lapończyk Uula.