powrót na stronę główną

Ekonomicznie i Etycznie

FIRMY: Zakład usługowo-naprawczy    Biuro podróży    Ekologiczni rolnicy   Firma adwokacko-prawnicza  Akcjonariusze   Biznes regionalny  Matematyczne potyczki   Spotkania z książką   Kurs komputerowy   Warsztaty taneczne   1 Wykład ekonomistów  Lekcje pływania  Zajęcia ruchowe Wycieczka_1 Wycieczka_2  Wycieczka_3_i_4  Piłkołap  2 Wykład ekonomistów  Na festynie 3 Wykład ekonomistów

Budżet królowej

Jak zarządzać budżetem domowym i jakie niebezpieczeństwa związane są z wydatkami? O tym usłyszeli 23 lutego mieszkańcy Szczeglina i okolic podczas dwóch spotkań zorganizowanych w szkole w Szczeglinie oraz w sali Biblioteki Publicznej w Węgorzewie. Dowiedzieli się też jak Szkoła Podstawowa w Szczeglinie we współpracy z Koszalińskim Studenckim Forum Business Centre Club realizuje projekt "Ekonomicznie i Etycznie".

Na wstępie uczniowie poinformowali w "Telewiadomościach", że w szkole powstały cztery uczniowskie firmy, które prowadzą działalność gospodarczą, rywalizują między sobą podczas gry "Biznes regionalny", obracają gotówką o nazwie "szczygiełki", a pozostałym uczniom sprzedają swoje akcje. Następnie studenci Politechniki Koszalińskiej pan Piotr Ziółek i pan Marek Tomaszewski przeprowadzili wykład na temat profesjonalnego planowania finansów w gospodarstwie domowym, metod osiągania celów oraz wystrzegania się nieplanowanych wydatków. Nieplanowane wydatki są najczęściej prowokowane przez profesjonalistów od reklam, kuszące promocje zwykle nie są  korzystne dla kupujących. Był to pierwszy wykład z cyklu „Zarządzanie finansami osobistymi”. Uczniowie przygotowali też barwną inscenizację o tym, jak planować budżet królestwa i jakie niebezpieczeństwa wiążą się z deficytem budżetowym. Na szczęście kapryśna królowa dzięki pomocy swoich mądrych doradców uniknęła kłopotów i nauczyła się oszczędzać, a efektem tego był taniec "ciułała" królewskiej grupy tanecznej.

Na spotkanie przybyli liczną grupą zaproszeni goście, byli obecni m.in. Radny do Rady Powiatu - pan Edward Grębski, Burmistrz Gminy i Miasta Sianów - pan Ryszard Wątroba, Radny do Rady Miejskiej - pan Jan Grzybowski oraz członkowie Rad Sołeckich. Zgromadzeni, znając już "metody przeciwdziałania nieuzasadnionym wydatkom" w miłej atmosferze rozeszli się do domów.

Dorota Rabsztyn-Dudek